Przejdź do treści
Przejdź do stopki

3-majowe uroczystości

Treść

Tegoroczne obchody święta 3 Maja zapowiadają się w województwie podkarpackim interesująco. Oprócz uroczystości związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja organizatorzy przygotowali dla mieszkańców liczne atrakcje i niespodzianki

Od mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie rozpoczną się obchody święta 3 Maja w stolicy Podkarpacia. Następnie główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po ich zakończeniu ciekawy program artystyczny zaplanowano na rzeszowskim Rynku. Około godziny 16 natomiast na Lisiej Górze zorganizowana zostanie wielka majówka.

Ciekawie zapowiadają się obchody 3 Maja organizowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Główne uroczystości odbędą się nie jak corocznie na Rynku, ale na placu Solidarności, przed pomnikiem Jana Pawła II.

O godz. 10.15 wyruszą z Głównego Rynku poczty sztandarowe prowadzone przez Miejską Orkiestrę Dętą na plac Solidarności, gdzie zbiorą się wszyscy uczestnicy uroczystości.

Po powitaniu gości oraz wciągnięciu flagi nas maszt uczestnicy uroczystości wysłuchają montażu słowno-muzycznego "Ojczysty pejzaż". Następnie odprawiona zostanie msza św. oraz złożone zostaną kwiaty pod figurą Najświętszej Maryi Panny na placu Grafitów.

Wieczorem zaś, o godzinie 18, premiera kolejnej opery. Tym razem artyści amatorzy pod kierownictwem Pawła Adamka przygotowali mało znane, ale pełne ekspresji dzieło muzyczne Stanisława Moniuszki "Jawnuta".

Przy tej okazji warto przypomnieć, że w Dębicy już bez mała od 10 lat z okazji rocznic, jubileuszy bądź świąt narodowych za sprawą animatorów życia kulturalnego wystawiane są widowiska słowno-muzyczne, wodewile oraz opery. Twórcy sięgają po repertuar klasyki muzyki polskiej. Z udziałem orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy, miejscowych chórów, baletu oraz indywidualnych artystów w kolejnych latach wystawiane były dzieła Moniuszki. Przykładowo, w 2003 roku zorganizowano Festiwal Opery Narodowej "Moniuszko w Dębicy, czyli do czterech razy sztuka" z premierą "Halki". Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. wystawiono wodewil Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego "Cud, czyli Krakowiacy i Górale", a w 2005 r. operę-wodewil Moniuszki pt. "Hrabina".

Od początku współorganizatorami tych artystycznych przedsięwzięć są Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna oraz Dom Kultury TC Dębica, a od 2000 r. patronuje im Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewcze. Od 2002 r. do dębickich artystów - orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej, Zespołu Pieśni i Tańca "Igloopolanie" Miejskiego Ośrodka Kultury, oraz chórów Parafii Matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Dębicy, dołączyły Chór Mieszany i Męski Towarzystwa Śpiewczego "Melodia" oraz balet "Rzeszowiacy" z Mielca.

Od lat nierozerwalnie z wydarzeniami muzycznymi łączą się nazwiska Pawła Adamka, Jana Borka, Romana Przewoźnika oraz Zdzisława Worka. Przygotowywane opery i wodewile oglądała publiczność nie tylko Dębicy, ale również Mielca i Jarosławia. Artyści koncertowali także za granicą we Francji, Belgii oraz w Wilnie.

(EWAF, EKA)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-02

Autor: mj