Bezpłatne badania
Treść
Mieszkańcy Rzeszowa i Mielca mogą skorzystać w przyszłym tygodniu z bezpłatnych badań nóg w ramach akcji społecznej "Servier w trosce o żyły". Badania będą prowadzone w środę w Rzeszowie, natomiast w czwartek w Mielcu.
Akcja prowadzona jest w 24 miastach Polski, na Podkarpaciu jedynie w Rzeszowie i Mielcu. Do obu miast zawita Naczyniowa Poradnia Servier, czyli mobilna przychodnia, w której będzie można przejść badania i skorzystać z pomocy specjalistów: flebologów, chirurgów naczyniowych, internistów i dermatologów. - Pacjenci lekceważą pierwsze sygnały i zbyt późno zgłaszają się do lekarza - zwykle już w zaawansowanym stadium choroby. Tymczasem powinni być świadomi konieczności wczesnego kontaktu ze specjalistą i prowadzenia terapii pod stałą kontrolą lekarską. Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznej terapii - podkreśla koordynator akcji profesor Wojciech Noszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.
Jak podkreślają lekarze, na przewlekłą chorobę żylną cierpi w Polsce ok. 37 procent mężczyzn i 47 procent kobiet. U większości z nich występują zaawansowane stadia choroby. Aż 62 procent z nich nigdy nie leczyło się z powodu tej choroby, a prowadzi ona do powstawania żylaków, owrzodzeń żylnych podudzi czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. - Celem akcji "Servier w trosce o żyły" jest popularyzacja wiedzy na temat czynników ryzyka oraz powikłań przewlekłej choroby żylnej, utożsamianej zazwyczaj z defektem kosmetycznym a nie z poważnym problemem zdrowotnym. Chcemy także uświadomić pacjentom konieczności kontaktu z lekarzem w początkowym stadium choroby oraz prowadzenie terapii pod ścisłym nadzorem lekarskim - podkreślają organizatorzy akcji.
Na tę chorobę szczególnie zagrożone są osoby pracujące zwykle tylko w pozycji stojącej lub tylko siedzącej, a także osoby otyłe, mające żylaki, obciążone genetycznie, odczuwające nocne skurcze i bóle nóg, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, kobiety po 35. roku życia oraz stosujące doustną antykoncepcję.
W Rzeszowie badania będą prowadzone w środę od godziny 9 do 19 na placu przed Urzędem Wojewódzkim. W czwartek natomiast, w tych samych godzinach w Mielcu na placu Armii Krajowej. Rejestracja pacjentów rozpocznie się o godzinie 9. Ma to znaczenie, gdyż Naczyniowa Poradnia Servier może przyjąć ograniczoną liczbę osób.
(EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-12
Autor: mj