Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezrobocie w odwrocie

Treść

Zdaniem Jacka Grabowskiego z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie do spadku bezrobocia na Podkarpaciu przyczyniły się m.in.: rozpoczęcie prac sezonowych i wyjazdy zagraniczne
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w województwie podkarpackim obniżył się poziom bezrobocia. Jedną z głównych przyczyn jest rozpoczęcie prac sezonowych.

Od marca do kwietnia bieżącego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 7 tys. 600 osób. Zdaniem specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, na Podkarpaciu w okresie wiosenno-letnim zawsze spada stopa bezrobocia. Pod koniec marca tego roku kształtowała się ona na poziomie 18,6 procent. Oprócz rozpoczęcia prac sezonowych, m.in. rozwoju budownictwa jednorodzinnego, na zmiejszenie się liczby bezrobotnych w regionie wpłynęła także poprawa sytuacji gospodarczej.

Wiele firm korzysta ponadto z możliwości zdobywania pieniędzy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Finansując przedsięwzięcia państw członkowskich, fundusz pomaga przede wszystkim ludziom, którzy mają szczególne trudności ze znalezieniem zatrudnienia, utrzymaniem dotychczasowej pracy, osobom, które po dłuższej przerwie mają kłopoty z powrotem do pracy, a także młodzieży. W ramach wsparcia organizowane są szkolenia, przekwalifikowania, poradnictwo zawodowe, staże pracy. Pieniądze EFS są również przeznaczone na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, więźniów, członków mniejszości etnicznych i tzw. trudnej młodzieży. Aktywizacja zawodowa kobiet, m.in. zachęcanie do zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej to kolejny cel.

Dążąc do niwelowania różnic pomiędzy ludźmi i regionami, Europejski Fundusz Społeczny przyczynia się do likwidowania długotrwałego bezrobocia, a jednocześnie promowania rozwoju obszarów zacofanych.

- Coraz większy wpływ na spadek bezrobocia mają również wyjazdy za granicę do prac przy zbiorach między innymi pomarańczy i ogórków. Obecnie poza Anglią, Irlandią i Szwecją, swoje rynki pracy otworzyły również: Grecja, Finlandia, Francja, Szwecja oraz Hiszpania. Wiele osób w związku z tym wyrejestrowuje się z urzędów pracy. Na wyjazd decydują się także młodzi ludzie, często zaraz po ukończeniu szkoły - mówi Jacek Grabowski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Tekst i fot. (EKA)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-13

Autor: mj