Internet za darmo
Treść
Dyrektor Lesław Bańdur zaprezentował możliwości Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Aglomeracji Rzeszowskiej "ResMAN" Fot. Ewa Fudala
Wczoraj rozpoczęto testową działalność Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Aglomeracji Rzeszowskiej "ResMAN". Okres testowy trwał będzie trzy miesiące. Oznacza to, że mieszkańcy Rzeszowa już mogą korzystać z darmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu.
Projekt utworzenia takiej sieci został zakwalifikowany do dofinansowania z funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w listopadzie 2004 r. Dzięki temu 75 proc. kosztów pokryją źródła unijne. Łączny wydatek na inwestycję wynosi 8,8 mln zł, z tego dofinansowanie ZPORR to 6,6 mln, dofinansowanie z budżetu państwa - 215 tysięcy.
Do sieci włączono 91 budynków urzędowych i szkół, na kilkudziesięciu zamontowano radiowe punkty dostępu do Internetu dla mieszkańców. Ich promień to 100-300 m. Dzięki temu mieszkańcy ok. 60 proc. powierzchni miasta przed rozszerzeniem są w zasięgu sieci. Docelowo ma zostać nią objęte całe miasto.
- W sieci tej istnieją różnorodne usługi, w tym monitoring ulic, centralne sterowanie sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach, wewnętrzna sieć lokalna dla szkół - z oprogramowaniem do zarządzania ich budżetem - a także Internet wraz z telefonią internetową. W sieci miejskiej przewiduje się uruchamianie kolejnych usług niezbędnych do sprawnego funkcjonowania infrastruktury miasta i mieszkańców, szczególnie w sytuacjach kryzysowych - wyjaśniał wczoraj Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta w Rzeszowie.
Osoby, które dysponują nowoczesnymi komputerami przenośnymi, mają na ogół zainstalowane w nich karty sieciowe, ci zaś, którzy dysponują stacjonarnymi komputerami, muszą karty takie dokupić. Jeśli już ten warunek zostanie spełniony, należy zadzwonić pod nr tel. 017 748 33 33, skąd można pobrać numer dostępowy. Następnie pozostanie już tylko połączyć się z siecią i zalogować na stronie www.resman.pl. Tam też znaleźć można mapę punktów dostępu do Internetu, czyli tzw. hot-spotów, a także szczegółowe informacje na temat projektu i warunków technicznych, jakie należy spełnić, aby móc korzystać z bezprzewodowej sieci internetowej.
(EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-16
Autor: mj