Jak pisać wnioski?
Treść
Przedstawiciele podkarpackich samorządów licznie przybyli na spotkanie szkoleniowe w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Ewa Fudala
Samorządowcy z Podkarpacia uczestniczyli wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w spotkaniu z pracownikami Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi. Wyjaśniali oni, w jaki sposób skutecznie pozyskiwać fundusze unijne.
- Mamy konkretne propozycje, ale przede wszystkim czekamy na państwa spostrzeżenia, uwagi, wnioski. Chcielibyśmy, aby była to dobra współpraca - podkreślała wojewoda Ewa Draus.
- Zaledwie jeden na pięć wniosków aplikacyjnych złożonych w PUW w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przyjmowany jest bez konieczności powtórnej weryfikacji. Pozostałe zawierają różnego rodzaju błędy i uchybienia, które wymagają od beneficjenta poprawy lub uzupełnienia wniosku. Wydłuża to całą procedurę, a w konsekwencji realizację poszczególnych projektów - wyjaśnia Joanna Budzaj, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
Aby poprawić jakość składanych wniosków, samorządowcy mogli zasięgnąć porady pracowników Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi PUW. W czasie wczorajszego spotkania zaprezentowany został stan wdrażania komponentu regionalnego Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, omówiono problemy dotyczące jego wdrażania. Dyskutowano także na tematy związane ze stosowaniem ustawy o zamówieniach publicznych w programach unijnych. Natomiast Jarosław Reczek, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi PUW, przybliżył szczegóły programu Urbact.
Program ten został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2003 roku. Jego główną ideą jest organizowanie sieci współpracy miast europejskich, aby docelowo niwelować ekonomiczne, społeczne i środowiskowe problemy występujące w miastach. W programie szczególny nacisk kładzie się na szerzenie wiedzy na temat zintegrowanego zarządzania miejskiego i wymianę doświadczeń w tym zakresie. Projekty podejmowane w ramach programu Urbact muszą mieć wymiar europejski - angażować miasta z co najmniej trzech różnych państw członkowskich.
Ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pobrać można projekt podręcznika pt. "Kwalifikowalność projektów i wydatków w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Urban II - Urbact 2002-2006". Podręcznik obejmuje ogólne warunki i zasady kwalifikacji wydatków, koszty i wydatki nadające się do współfinansowania, a nawet przykładowe metody kalkulacji kosztów.
(EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2005-02-16
Autor: mj