Kształci trudną młodzież
Treść
Edward Chodak, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, jest zadowolony z faktu, że jego szkoła stwarza możliwość kształcenia młodzieży społecznie zaniedbanej
Nowoczesna portiernia w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie wykonana przez uczniów technikum wieczorowego: elektrycznego i budowlanego o specjalności meblarstwo, w ramach pracy dyplomowej.
Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie jako jedyna placówka w województwie podkarpackim zapewnia młodzieży społecznie zaniedbanej możliwość zdobycia wykształcenia. Oprócz zajęć standardowych i innowacyjnych realizuje także wiele programów profilaktycznych, mających zapobiegać zjawiskom patologicznym.
Historia szkoły sięga 1962 roku. Wtedy powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących Rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Po utworzeniu szkół młodzieżowych i wieczorowych zmieniono jej nazwę na Zespół Szkół Budowlanych Rzeszowskiego Zjednoczenia Budownictwa, następnie na Zespół Szkół Budowlanych Kombinatu Budowlanego. Placówka w takiej formie funkcjonowała do 1993 roku. W tym czasie na mocy decyzji kuratora powołano Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ze względu na brak siedziby zaproponowano, aby umieścić je przy Zespole Szkół Budowlanych. Obie szkoły działały niezależnie od siebie. Dwa lata później Zespół Szkół Budowlanych został wchłonięty przez CKU, a całą szkołę nazwano Centrum Kształcenia Ustawicznego. W 2003 roku natomiast przyjęła nazwę Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego. Obecnie w jej skład wchodzą: liceum ogólnokształcące i profilowane, technikum budowlane i geodezyjne, szkoła zasadnicza i policealna, a także liceum ogólnokształcące, technikum budowlane, szkoła zasadnicza i gimnazjum dla dorosłych (szkoły wieczorowe), ponadto liceum ogólnokształcące, profilowane, ekonomiczne, szkoła policealna i technikum mechaniczne. Placówka liczy 83 oddziały, 2390 uczniów i słuchaczy oraz 158 nauczycieli. Ponad 65 procent kadry stanowią nauczyciele dyplomowani.
Osiągnięcia
W ZSKU działa ośrodek zajęć pozalekcyjnych, który zajmuje się m.in. organizowaniem kursów zawodowych i przekwalifikowaniami. Istnieje również Komisja Państwowa do nadawania tytułów kwalifikacyjnych mistrza i czeladnika.
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest bogata i urozmaicona. W celu rozwoju zainteresowań wychowanków utworzono sekcje: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, nowoczesną siłownię. Wychowankowie założyli zespół tańca breakdance, a dziewczęta cheerleaders, inni kabaret, kółko budowlane, instalatorów, internetowe. Miłośnicy literatury posiadają natomiast swój salonik literacki.
Szkoły młodzieżowe mają na swoim koncie wiele osiągnięć. Przed dwoma laty liceum ogólnokształcące i 4-letnie technikum budowlane uzyskały jako jedyne w Rzeszowie certyfikat szkoły z klasą, nadany przez ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2004 roku uczniowie technikum geodezyjnego zdobyli I miejsce w Polsce w olimpiadzie geodezyjnej. Przed rokiem natomiast wychowankowie technikum budowlanego uplasowali się na III miejscu w kraju w konkursie wiedzy umiejętności budowlanych. Placówka może poszczycić się ponadto sukcesami sportowymi. Wywodzi się z niej wielu znanych nie tylko w Polsce sportowców.
Pomóc i zachęcić młodzież
W szkole kształci się także młodzież społecznie zaniedbana, niejednokrotnie z rodzin rozbitych, patologicznych, sprawiająca problemy wychowawcze. Wielu uczniów znajduje się pod opieką kuratorów, inni przebywają w ośrodkach wychowawczych. - Nasza szkoła jest specyficzna - przychodzą do nas uczniowie ze wszystkich placówek na Podkarpaciu, z którymi nauczyciele nie mogli sobie poradzić pod względem przede wszystkim wychowawczym, ale również dydaktycznym. Niektóre osoby uczęszczały do pierwszej klasy gimnazjalnej nawet po dwa lub trzy lata. Jesteśmy ich ostatnią szansą - podkreśla Bożena Romanowska, dyrektor szkół wieczorowych dla dorosłych w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Przyznaje, że sama często pełni funkcję wychowawcy, pedagoga i psychologa. Wysłuchuje i stara się rozwiązywać problemy wychowanków.
Kadra przywiązuje szczególne znaczenie do kwestii wychowania młodzieży, realizuje liczne programy profilaktyczne, zapobiegające zjawiskom patologicznym.
- Szczycimy się faktem, że jesteśmy jedyną szkołą w regionie, która uratowała ogromną liczbę młodych ludzi. Gdyby nie nasza pomoc, wielu z nich prawdopodobnie stoczyłoby się na margines życia społecznego. Zajęliśmy się nimi, tworząc odpowiednie warunki do zdobycia wykształcenia. Stwarzamy im w ten sposób szansę na normalne życie - dodaje Edward Chodak, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.
Nauczyciele dostosowują formy i metody pracy do możliwości uczniów, wprowadzają zajęcia aktywizujące, podnoszą swoje kwalifikacje. - Zajęcia nie mogą być nudne, trzeba realizować nowatorskie metody. W przeciwnym razie nie zainteresowalibyśmy młodzieży naszą ofertą - zauważa Zbigniew Pińkowski, dyrektor zaocznych szkół licealnych i policealnych w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.
W najbliższym czasie, w ramach wprowadzania innowacji, w ZSKU ma powstać liceum ogólnokształcące z rozszerzonym programem przysposobienia obronnego oraz policealna szkoła o kierunku hotelarstwo.
Tekst i fot. Elżbieta Kurowska
żródło: "Dziennik Polski" 2006-04-03
Autor: mj