Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Leżajski festiwal na półmetku

Treść

W bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku trwa XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas cotygodniowych, poniedziałkowych koncertów, które zainaugurowano 2 czerwca, melomanii mogli wysłuchać nie tylko utworów organowych.

Przed leżajską publicznością wystąpili dotychczas znani polscy i zagraniczni organiści: prof. Józef Serafin, Cyprian Jagiełło, Jens E. Christenes z Danii, Marek Wolak i Mirosława Semeniuk-Podrazy. Obok wirtuozów organów dobrą, wykwintną muzykę zaprezentowały Capella Cracoviensis, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Zespół Muzyki Dawnej Giulivamente z Państwowej Szkoły Muzycznej
I stopnia w Kolbuszowej oraz zespół wokalny Triplum. Z kolei już dziś melomanów czeka kolejna festiwalowa uczta, gdyż na słynnym leżajskim instrumencie koncertować będzie niemiecki organista Gerhard Gnann. W następnych poniedziałkowych odsłonach festiwalu (oprócz 14 sierpnia) wystąpią jeszcze organiści: Adam Załęski, Gabriela Kluza i Dan Lonnqvist z Finlandii, a także soliści Jadwiga Skwierz - sopran, oraz Zygmunt Skwierz - trąbka. Tegoroczny XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku 21 sierpnia zakończy koncert organistowski Juliana Gembalskiego oraz występ znanego zespołu Affabre Concinui.
Warto przypomnieć, że ideą przewodnią imprezy jest popularyzacja kultury muzycznej oraz przybliżanie jej mieszkańcom Podkarpacia, ponadto promocja zabytkowych XVII-wiecznych leżajskich organów, które stanowią niepowtarzalne dzieło kunsztu rzemieślniczego. Składają się one z trzech niezależnie funkcjonujących instrumentów, odpowiadających trzem świątynnym nawom. Każdy z nich wyposażony jest w odrębne stoły do gry i klawiatury pedałowe. Wartość muzyczną instrumentu podnosi niezwykle piękna oprawa snycerska, bogata ornamentyka i liczne przedstawienia figuralne odwołujące się do historii zakonu franciszkańskiego, chrystologii i mariologii.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2006-07-24

Autor: wa