Muzyczny Festiwal w Łańcucie
Treść
Ponad trzystu wykonawców z 10 krajów, m.in. Szwajcarii, Austrii, Węgier, Czech, Francji, Hiszpanii i Polski, wystąpi podczas tegorocznego, 48. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który odbędzie się w dniach
24-31 maja. W programie łańcuckiej imprezy znajdą się utwory kompozytorów włoskich, rosyjskich, austriackich i polskich.
Program festiwalu jest zróżnicowany, co sprawia, że każdy z melomanów znajdzie odpowiedni dla siebie gatunek muzyczny. Na liście kompozytorów, których muzyka będzie dominować podczas koncertów łańcuckiej imprezy, są uznani twórcy m.in.: Haydn, Chopin, Vivaldi, Beethoven i Czajkowski. Tegoroczne muzyczne święto w Łańcucie rozpocznie koncert plenerowy dla kilku tysięcy odbiorców. W pałacowym parku podczas koncertu pt. Gala Operowa zabrzmią arie operowe: Verdiego, Pucciniego i Bizeta. Orkiestrę Filharmonii Rzeszowskiej i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego poprowadzi Vladimir Kiradjiev. W kolejnych dniach festiwalu można będzie usłyszeć m.in. recitale i muzykę kameralną. Podczas koncertu orkiestry Spirit of Europe wystąpią muzycy m.in. z Węgier, Czech, Austrii. Wraz z orkiestrą w roli dyrygenta i skrzypka wystąpi Jan Stanienda oraz jego syn Krzysztof. Drugą orkiestrą, jaka zagości w Łańcucie, będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego, z którą wystąpi znany nie tylko w Polsce flecista Łukasz Długosz. Ponadto w ramach festiwalu, który będzie się odbywał także w Filharmonii Rzeszowskiej, wystąpią m.in. Adam Wodnicki, Jarosław i Stanisław Drzewieccy oraz Grupa MoCarta, której towarzyszyć będzie Katarzyna Zielińska i Klementyna Umer.
Organizatorem 48. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie jest Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W siedzibie Lubomirskich i Potockich odbyło się do tej pory już ponad pięćset koncertów z udziałem znamienitych gwiazd z całego niemal świata. Łańcucki festiwal gościł m.in. takie sławy jak: portugalska artystka Bevinda, francuskie gwiazdy Juliette Greco, Gilbert Becaud, światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, rosyjski Kwartet Borodina, jeden z najsłynniejszych zespołów wokalnych The Kings Singers czy chociażby orkiestra Camerata Academia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-02-06
Autor: wa