Na ratunek Twierdzy Przemyśl
Treść
W przyszłym roku rozpocznie się pierwszy etap prac związanych z zagospodarowaniem fortów słynnej Twierdzy Przemyśl. Efektem końcowym rewitalizacji zabytków fortecznych ma być utworzenie Zespołu Parków Kulturowych.
Pierwszy etap prac konserwatorskich, które mają za zadanie przywrócić dawną świetność zabytkom słynnej Twierdzy Przemyśl, będzie kosztować pięć milionów euro. Prace obejmą północną drogę obwodową, forty zewnętrznego pierścienia twierdzy oraz obiekty pierścienia wewnętrznego. Koordynatorem projektu finansowanego ze środków europejskich jest Związek Gmin Fortecznych powołany przez samorządy, na terenie których znajdują się poszczególne forty. Dofinansowaniem ze środków unijnych objęty zostanie także projekt turystycznego zagospodarowania fragmentu zewnętrznego pierścienia twierdzy, począwszy od rzeki San w rejonie miejscowości Kuńkowce, do Sanu w rejonie fortu XIIIb San Rideau w Bolestraszycach. Program rewitalizacji obejmie również najciekawsze punkty forteczne w Przemyślu, a także na terenie gmin: Medyka, Krasiczyn, Bircza i Stubno. W gminie Stubno, na przedpolach dawnej twierdzy, powstanie ścieżka przyrodniczo-historyczna. Dzięki programowi rewitalizacji oprócz samych obiektów fortecznych zostanie wyremontowanych kilkadziesiąt kilometrów dróg dojazdowych do poszczególnych zabytków. Wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku unikatowa w skali europejskiej Twierdza Przemyśl jest trzecią co do wielkości (po Verdun i Antwerpii) w Europie. Składają się na nią nie tylko linie fortyfikacyjne okalające miasto, ale także cmentarze, na których spoczywają Polacy i Węgrzy walczący podczas
I wojny światowej. Obecnie większość fortów nadgryziona zębem czasu nie przypomina swej dawnej świetności. Mimo to obiekty wciąż prezentują unikatowe wartości historyczne, architektoniczne i - co ważne dla turystów - stanowią doskonałe punkty widokowe. Po odrestaurowaniu będą jeszcze łatwiej dostępne dla miłośników historii.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-10-22
Autor: wa