Niepełnosprawni muszą mieć szanse
Treść
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się rzeszowska konferencja, będąca częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych "Wyślij CV - ktoś czeka". Rzeszów był jednym z kilkunastu miast w Polsce, które zostały w niej uwzględnione.
Na spotkanie licznie przybyły zwłaszcza osoby głuchonieme. Z myślą o nich przygotowano warsztaty "Uwierz w siebie!". Wykładowcy uczyli, jak prawidłowo napisać CV, list motywacyjny, jak najlepiej się zaprezentować. Przede wszystkim przekonywano do aktywnego poszukiwania pracy.
Warsztat pod hasłem "XXI?" prowadziła Anna Woźniak-Szymańska, prezeska Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych. Zaprezentowała ona specjalny program komputerowy, umożliwiający korzystanie z komputera niewidomym. W prowadzonym przez nią seminarium wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz. - Warsztaty pokazały brak świadomości władz o możliwościach i umiejętnościach niewidomych i słabowidzących - mówi Anna Woźniak-Szymańska. - Jestem przekonana do konieczności prowadzenia kampanii poszerzającej świadomość pracodawców i obniżania poziomu ich lęku związanego z zatrudnianiem niepełnosprawnych. Kampania "Wyślij CV - ktoś czeka" to wspaniała szansa przekazania wiedzy, która może skutecznie pomóc zmienić myślenie i obalić mity, że osoby niepełnosprawne to niższa kategoria poszukujących pracy.
W Polsce tylko co 10. niepełnosprawny ma pracę, w innych państwach Unii Europejskiej - co drugi. Wynika to nie tylko z oporów pracodawców, ale także z obaw i niewiary we własne siły bezpośrednio zainteresowanych. Celem kampanii jest przede wszystkim zmiana nastawienia wobec takich osób.
Punktem kulminacyjnym konferencji był niecodzienny pokaz mody. Wzięli w nim udział tancerze, wśród których byli także mistrzowie i wicemistrzowie Europy w tańcu towarzyskim na wózkach. (EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-06-14
Autor: mj