Nieuchronne szczepienia
Treść
Zaledwie 15 proc. osób powyżej 20. roku życia jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli żółtaczce wszczepiennej. Zdaniem specjalistów skutki bagatelizowania problemu mogą okazać się bardzo poważne.
Wczoraj rozpoczęto XVI edycję akcji "Żółty Tydzień". W województwie podkarpackim organizatorzy wytypowali 8 miast, w których będzie można zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Wszyscy chętni mogą się zgłaszać do punktów szczepień w Rzeszowie, Dębicy, Krośnie, Lubaczowie, Mielcu, Nisku, Stalowej Woli i Łańcucie. Dokładne adresy placówek można uzyskać pod nr. infolinii 0801 109 509. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń związanych z tą chorobą. Żółtaczka wszczepienna to jedna z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią - w ponad 60 proc. przypadków w szpitalach i przychodniach. Przyczyną zapadania na tę chorobę ludzi młodych najczęściej są kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz w salonach tatuażu.
Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny od wirusa HIV. Rozwijając się w organizmie człowieka może prowadzić m.in. do marskości wątroby, a w konsekwencji do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.
Żółtaczka pokarmowa zalicza się natomiast do najczęściej występujących chorób zakaźnych. Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. Niejednokrotnie zakażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Szczególnie narażeni na infekcje są podróżni. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest 100 razy większe niż ryzyko zapadnięcia na dur brzuszny i 1000 razy większe niż na cholerę. Nieleczona żółtaczka pokarmowa może prowadzić m.in. do ostrej niewydolności nerek oraz wątroby, a te - w konsekwencji - do zgonu.
W obu przypadkach leczenie bywa długie i uciążliwe. Dlatego profilaktyka i szczepienia ochronne są tak ważne.
(EKA)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-04-19
Autor: mj