Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pieniądze dla Romów

Treść

Minister spraw wewnętrznych i administracji przyznał ponad 153 tysiące złotych na realizację na Podkarpaciu "Programu na rzecz Społeczności Romskiej w Polsce". O pieniądze na ten cel mogły ubiegać się samorządy, organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność publiczną, które zadeklarowały wkład własny w wysokości 20 procent.

- Celem programu jest doprowadzenie do pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty obywateli. Szczególnie istotne jest doprowadzenie do wyrównania poziomów w takich dziedzinach, jak: edukacja, zatrudnienie, zdrowie, higiena, warunki lokalowe, umiejętność funkcjonowania Romów w społeczeństwie obywatelskim - wyjaśnia Joanna Budzaj, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

W województwie podkarpackim przyznane pieniądze zostaną wykorzystane w głównej mierze na cele edukacyjne, tj. np. zakup pomocy dydaktycznych, wyposażenie świetlic szkolnych, zatrudnienie asystentów romskich. Pozwolą na wsparcie finansowe wydarzeń kulturalnych związanych z podtrzymaniem tożsamości i kultury Romów oraz inwestycje socjalne.

Każda z podkarpackich placówek, do których trafią pieniądze, wykorzysta je w nieco inny sposób. Dla przykładu w Mielcu część funduszy przeznaczona będzie także na dofinansowanie dożywiania i ubezpieczenia dzieci, zakup podręczników, pomocy dydaktycznych, przyborów szkolnych i obuwia oraz profilaktykę zdrowotną. Natomiast w Chorkówce - podobnie jak w roku ubiegłym - pieniądze te pozwolą na wyremontowanie mieszkań rodzin romskich.

Warunkiem ubiegania się o dotacje było złożenie wniosku oraz zadeklarowanie wkładu własnych środków w wysokości 20 procent dotacji. O pieniądze mogły ubiegać się nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale również organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność publiczną. Program na rzecz Społeczności Romskiej jest realizowany w całymkraju.

Koordynatorem programu na terenie woj. podkarpackiego jest pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. (EWAF)

Dotację otrzymały:

Urząd Miasta w Krośnie - 34.340 zł

Urząd Gminy w Chorkówce - 40.646 zł

Urząd Miasta w Jaśle - 36.200 zł

Urząd Miasta w Mielcu - 20.634 zł

Urząd Miasta w Przemyślu - 2.930 zł

Urząd Miasta w Stalowej Woli - 13.432 zł

Centrum Kulturalne w Przemyślu - 5.000 zł

żródło: "Dziennik Polski" 2005-02-15

Autor: mj