Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pieniądze są realne

Treść

Jak mówi Jolanta Wiśniowska, kierownik Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, przedsiębiorcy złożyli już kilkanaście wniosków. Fot. Ewa Fudala

Aż 7 milionów złotych, w tym maksymalnie do 200 tysięcy na wnioskodawcę - te pieniądze wciąż czekają na podkarpackich przedsiębiorców. Do 15 marca mogą składać wnioski w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwój Regionalny, a dokładniej działania 3.4 "Mikroprzedsiębiorstwa".

Choć do zakończenia naboru pozostał jeszcze tydzień, w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego złożono już kilkanaście wniosków. - To świadczy o determinacji przedsiębiorców, jak i o ich dobrym przygotowaniu. Tak duże zainteresowanie wskazuje na to, że rozdamy wszystkie tegoroczne pieniądze już w pierwszym naborze - mówi Jolanta Wiśniowska, kierownik centrum.

Podkarpacie, praktycznie w każdym naborze, wyróżnia się aktywnością przedsiębiorców. Zwykle jeśli w sąsiednich województwach składanych jest kilkadziesiąt wniosków, tutaj są ich setki. I co bardzo istotne, są coraz lepiej przygotowane, widać, że kilka minionych lat wiele nauczyło wnioskodawców. Dla przykładu, w ubiegłorocznym naborze projektów w ramach działania Mikroprzedsiębiorstwa złożono ponad 590 wniosków, z których 168 wybrano do realizacji. Blisko połowa z nich już jest zakończona, a pieniądze są już na kontach przedsiębiorców.

W bieżącym roku dużym ułatwieniem było uproszczenie procedur. Mniej wymaganych dokumentów, jedna wersja wniosku - to najważniejsze zmiany, które wyraźnie odczuli przedsiębiorcy. Dlatego większą uwagę mogą zwrócić na opracowanie studium wykonalności, w którym szczegółowo opisują swój projekt inwestycyjny.

Do 10 kwietnia dokumentacja zostanie przejrzana i uzupełniona pod względem formalnym, a następnie pracę rozpocznie Komisja Oceny Projektów. W połowie maja znana będzie lista projektów zatwierdzonych do dofinansowania.

- To stosunkowo łatwe do pozyskania pieniądze, stąd też i tak duże zainteresowanie przedsiębiorców. Należy też pamiętać, że w okresie rozliczeniowym 2004-2006 to już ostatnie takie środki, następne będą dopiero w przyszłym roku. I warto się do nich dobrze przygotować, bo z doświadczenia wiemy, że pierwsze terminy nie są oblegane - mówi Jolanta Wiśniowska.

W Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości analizowane są też wnioski z zakończonego już naboru "Promocja Przedsiębiorczości". Ocenianych jest 9 projektów dotyczących szkoleń i doradztwa z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej. Priorytetowo mają być potraktowane te, które zakładają realizację szkoleń w powiatach do tej pory nie objętych tym działaniem. W II połowie kwietnia znana będzie lista projektów zatwierdzonych do podpisania umowy. (EWAF)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-09

Autor: mj