Pieniądze są realne
Treść
Jak mówi Jolanta Wiśniowska, kierownik Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, przedsiębiorcy złożyli już kilkanaście wniosków. Fot. Ewa Fudala
Aż 7 milionów złotych, w tym maksymalnie do 200 tysięcy na wnioskodawcę - te pieniądze wciąż czekają na podkarpackich przedsiębiorców. Do 15 marca mogą składać wnioski w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwój Regionalny, a dokładniej działania 3.4 "Mikroprzedsiębiorstwa".
Choć do zakończenia naboru pozostał jeszcze tydzień, w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego złożono już kilkanaście wniosków. - To świadczy o determinacji przedsiębiorców, jak i o ich dobrym przygotowaniu. Tak duże zainteresowanie wskazuje na to, że rozdamy wszystkie tegoroczne pieniądze już w pierwszym naborze - mówi Jolanta Wiśniowska, kierownik centrum.
Podkarpacie, praktycznie w każdym naborze, wyróżnia się aktywnością przedsiębiorców. Zwykle jeśli w sąsiednich województwach składanych jest kilkadziesiąt wniosków, tutaj są ich setki. I co bardzo istotne, są coraz lepiej przygotowane, widać, że kilka minionych lat wiele nauczyło wnioskodawców. Dla przykładu, w ubiegłorocznym naborze projektów w ramach działania Mikroprzedsiębiorstwa złożono ponad 590 wniosków, z których 168 wybrano do realizacji. Blisko połowa z nich już jest zakończona, a pieniądze są już na kontach przedsiębiorców.
W bieżącym roku dużym ułatwieniem było uproszczenie procedur. Mniej wymaganych dokumentów, jedna wersja wniosku - to najważniejsze zmiany, które wyraźnie odczuli przedsiębiorcy. Dlatego większą uwagę mogą zwrócić na opracowanie studium wykonalności, w którym szczegółowo opisują swój projekt inwestycyjny.
Do 10 kwietnia dokumentacja zostanie przejrzana i uzupełniona pod względem formalnym, a następnie pracę rozpocznie Komisja Oceny Projektów. W połowie maja znana będzie lista projektów zatwierdzonych do dofinansowania.
- To stosunkowo łatwe do pozyskania pieniądze, stąd też i tak duże zainteresowanie przedsiębiorców. Należy też pamiętać, że w okresie rozliczeniowym 2004-2006 to już ostatnie takie środki, następne będą dopiero w przyszłym roku. I warto się do nich dobrze przygotować, bo z doświadczenia wiemy, że pierwsze terminy nie są oblegane - mówi Jolanta Wiśniowska.
W Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości analizowane są też wnioski z zakończonego już naboru "Promocja Przedsiębiorczości". Ocenianych jest 9 projektów dotyczących szkoleń i doradztwa z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej. Priorytetowo mają być potraktowane te, które zakładają realizację szkoleń w powiatach do tej pory nie objętych tym działaniem. W II połowie kwietnia znana będzie lista projektów zatwierdzonych do podpisania umowy. (EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-09
Autor: mj