Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pod dachami Paryża

Treść

Na wystawę zatytułowaną "Pod dachami Paryża. Malarze polscy z przełomu XIX i XX wieku" zaprasza Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Jest to kolejna prezentacja dzieł ze zdeponowanej w tym muzeum kolekcji Toma Podla, Amerykanina polskiego pochodzenia, które wkrótce zostaną pokazane w USA i Hiszpanii. To jedyna okazja, żeby je zobaczyć w Polsce.

- Na wystawie znalazły się dzieła polskich artystów, którzy zatrzymywali się na dłużej czy krócej w Paryżu, zainteresowani nowymi kierunkami artystycznymi, reprezentujący różne szkoły artystyczne - informuje archiwistka Anna Garbacz. Podziwiać można więc portrety, pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe i symboliczne, malowane różnorodnymi technikami. Wśród nich znajdują się obrazy: Józefa Chełmońskiego "Targ wiejski", pejzaże, Jana Stanisławskiego "Rzeka w Wenecji", "Krajobraz bagienny", Aleksandra Kotsisa "Portret młodej damy", "Wiejski handlarz", Józefa Mehoffera "Czarna Marysia", Vlastimila Hofmana "Madonna z Dzieciątkiem", a także dzieła Józefa Pankiewicza, Piotra Michałowskiego, Władysława Ślewińskiego. Wrażenie robi obraz "Pragnienie - zatruta studnia" Jacka Malczewskiego, nawiązujący do idei nieśmiertelności, zgłębienia tajemnicy istnienia oraz wartości duchowych czy nastrojowy "Hamlet" Witolda Wojtkiewicza.
Warto również zwrócić uwagę na płótna artystów mniej znanych w Polsce, np. "Chorą dziewczynkę" Włodzimierza Błockiego, jedno z najlepszych dzieł tego artysty, które nie ma analogii w sztuce polskiej tego okresu i kojarzy się ze sztuką artystów skandynawskich z przełomu XIX i XX wieku. Zaznaczona została na wystawie twórczość Leona Kaplińskiego, który malował obrazy inspirowane poezją romantyczną i historią, symbolisty Bolesława Biegasa, rzeźbiarza i malarza, którego dzieła znajdują się w Bibliotece Polskiej w Paryżu, Franciszka Żmurki, portrecisty, autora obrazów historycznych i symbolicznych. Dalsza część ekspozycji to obrazy tzw. polskich paryżan, zafascynowanych środowiskiem francuskim, bohemą artystyczną, artystów skupionych wokół Józefa Pankiewicza czy Władysława Ślewińskiego, na których twórczość szczególny wpływ wywarły zdobycze malarstwa europejskiego. Wśród nich Jan Rubczak, który zasłynął jako grafik, tworząc pejzaże miejskie, Eugeniusz Eibisch, wpisujący się w nurt polskiego postimpresjonizmu, Simon Mondzain, twórca kompozycji alegorycznych, i Tadeusz Makowski, tworzący w pewnym okresie pod wpływem kubizmu.
Odrębną część wystawy poświęcono malarkom tworzącym w tym okresie w Paryżu, które też bardziej tam były znane niż w kraju. Wśród nich znajduje się odznaczona we Francji Legią Honorową Olga Boznańska ("Portret Eugéne'a Gondona", "Martwa natura z kwiatami"), swobodnie interpretująca zasady impresjonizmu, a także utalentowana portrecistka Anna Bilińska-Bohdanowicz, która odniosła międzynarodowy sukces, otrzymując srebrny medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1885 r. za "Autoportret". Ponadto zobaczyć można obrazy Meli Muter - uważanej za jedną z najwybitniejszych kobiet ówczesnego malarstwa - i Alicji Halickiej, która wniosła istotny wkład w dorobek kubizmu. Wystawa "Pod dachami Paryża" potrwa do 29 marca bieżącego roku.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-03-06

Autor: wa