Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przejrzysty Przemyśl

Treść

W ramach akcji społecznej "Przejrzysta Polska" Urząd Miejski w Przemyślu zrealizował prawie wszystkie zadania, które zostały wyznaczone przez organizatorów. Znalazły się wśród nich zarówno zadania obligatoryjne jak i dodatkowe, wybrane przez lokalny samorząd.

Pracownicy wywiązali się bez zarzutu z zadań obligatoryjnych. Opracowali 50 kart najczęściej świadczonych przez samorząd usług. Zostały one umieszczone na stronie internetowej UM. Następnie udostępniono je w specjalnym punkcie informacyjnym. Kolejne zadanie polegało na wypracowaniu i wdrożeniu kodeksu etycznego pracownika urzędu. Następnie zapoznano wszystkich pracowników z jego zasadami. Treść dokumentu trafiła również do mieszkańców Przemyśla. Miejscy urzędnicy ustalili ponadto zasady i program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przy współudziale społeczności lokalnej przygotowali strategię rozwoju społeczno-ekonomicznego miasta. Poinformowali ludzi o głównych jej założeniach. Opracowali procedury corocznego wydawania broszury "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy". Dokument ma przybliżyć mieszkańcom wydatki i dochody budżetu miasta i będzie rozpowszechniany wśród społeczności.

Nieco gorzej przebiegała realizacja zadań fakultatywnych. Miejscowym radnym nie udało się stworzyć kodeksu etycznego radnego. Nie wprowadzono także zmiany dotyczącej głosowania imiennego w niektórych sprawach.

Uruchomiono natomiast samorządowy serwis informacyjny, który powinien ułatwić obywatelowi załatwianie spraw urzędowych. Powstała "mapa aktywności" organizacji pozarządowych i podejmowanych przez nie inicjatyw na terenie gminy. Przygotowano dokładny wykaz stowarzyszeń i fundacji funkcjonujących w Przemyślu ze wskazaniem rodzaju ich działalności.

W Statucie Miasta wprowadzono zapis dotyczący inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Podano do publicznej wiadomości informację o prawie mieszkańców do jej podejmowania.

Nagrodą za rzetelne zrealizowanie zadań będzie uhonorowanie miasta specjalnym certyfikatem uczestnictwa w akcji "Przejrzysta Polska". Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu i wywiązaniu się z zadań gród nad Sanem ma szansę znaleźć się na tzw. mapie przejrzystości.

- Celem akcji jest promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jakości życia publicznego oraz pobudzania aktywności obywatelskiej. Program jest skierowany do samorządów terytorialnych. Współpracując z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, chcą one poprawiać sposób sprawowania władzy i prowadzenia administracji. Jednocześnie chodzi o wyeliminowanie korupcji i innych form patologii - podkreślają organizatorzy.

Na początku marca bieżącego roku w Warszawie zostanie zorganizowana konferencja podsumowująca akcję "Przejrzysta Polska", połączona z wręczeniem certyfikatów uczestnictwa. (EKA)

"Dziennik Polski" 2006-02-08

Autor: mj