Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego dla JE ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Treść

Doceniając zasługi ks. abp. Ignacego Tokarczuka dla Narodu Polskiego, władze Uniwersytetu Rzeszowskiego podjęły decyzję o nadaniu mu tytułu doktora honoris causa tej uczelni. Uroczystość odbędzie się dziś. Arcybiskup jest mężnym i niezłomnym świadkiem prawdy, której poznawanie i przekazywanie staje się pierwszym i podstawowym zadaniem każdego uniwersytetu. Ponadto dał się poznać jako nieugięty obrońca praw człowieka i nauczyciel uniwersalnych wartości chrześcijańskich. Dzięki licznym zasługom jest zaliczany, obok ks. kard. Karola Wojtyły i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, do najwybitniejszych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce.

Dla Polaków Kresy były zawsze ziemiami wyjątkowymi, gdyż wydawały wyjątkowych ludzi, głęboko przywiązanych do wartości patriotycznych i religijnych. Niepowtarzalne piękno ziem kresowych oraz niespokojne, a nierzadko tragiczne ich dzieje sprawiały, że rozbudzały one miłość do Boga i Ojczyzny, a ucząc męstwa, pobożności, szlachetności i poświęcenia, rodziły wielkich bohaterów. Odnosząc się do mentalności kresowej, Wincenty Pol w poemacie "Mohort" pisał, że "kto przy Kościele i granicy [Ojczyzny] stoi, ten się prócz Boga niczego nie boi". W takiej kresowej kuźni charakterów i patriotycznej atmosferze wyrastał ks. abp Ignacy Tokarczuk, syn ziemi zbaraskiej.
Święcenia kapłańskie przyjął we Lwowie 21 czerwca 1942 r. z rąk ks. abp. Eugeniusza Baziaka. Pierwszą placówką duszpasterską młodego kapłana były Złotniki koło Podhajec, gdzie pełnił obowiązki wikariusza. Pracując na ziemiach okupowanych przez armię sowiecką, zetknął się z komunistycznym systemem totalitarnym przyniesionym na Kresy II Rzeczypospolitej pod osłoną bagnetów żołnierzy sowieckich. W lutym 1944 r. Ukraińska Powstańcza Armia wydała na ks. Tokarczuka wyrok śmierci, której uniknął dzięki otrzymanemu wcześniej ostrzeżeniu. W przebraniu opuścił Złotniki, udając się do Lwowa, gdzie pracował w parafii św. Marii Magdaleny. Pod koniec 1945 r. w ramach repatriacji ks. Tokarczuk wraz z grupą parafian opuścił na zawsze rodzinne strony. Przez kolejne lata zajmował się pracą duszpasterską i naukową. W grudniu 1965 r. został powołany na biskupstwo przemyskie przez Papieża Pawła VI.
W okresie 28 lat sprawowania rządów w diecezji przemyskiej (tj. do roku 1993), ks. bp Tokarczuk stał się powszechnie znanym głosicielem i obrońcą prawdy, która okazywała się niewygodna dla ówczesnej władzy. Otwarcie krytykował komunistyczny system totalitarny łamiący podstawowe prawa człowieka i prowadzący urzędową ateizację społeczeństwa polskiego. Jak wynika z tajnych dokumentów Służby Bezpieczeństwa, ordynariusz przemyski był przez władze PRL uważany za jednego z najgroźniejszych przeciwników ustroju socjalistycznego. Chcąc zastraszyć i skompromitować biskupa, oskarżano go o awanturnictwo polityczne, a jego bezkompromisową postawę ukazywano jako poważną przeszkodę na drodze do dialogu oraz zbliżenia między państwem socjalistycznym i Kościołem. Rządzący krajem komuniści podejmowali liczne próby zdyskredytowania ks. bp. Tokarczuka w oczach Stolicy Apostolskiej, a także w kręgach polskiego duchowieństwa i katolików świeckich. Najbardziej spektakularny atak propagandowy z udziałem partyjnych mass mediów przeprowadzono w czasie procesu zabójców ks. Jerzego Popiełuszki, kiedy to główny podejrzany Grzegorz Piotrowski oskarżał biskupa o współpracę z gestapo.
Mimo wrogości ze strony rządzącej partii ordynariusz przemyski cieszył się olbrzymim poparciem społecznym i posiadał wśród wiernych niekwestionowany autorytet moralny. Dzięki temu udało się mu zintegrować społeczeństwo Podkarpacia. Tej jedności nie rozbiły władze komunistyczne, które różnymi sposobami próbowały poróżnić i zantagonizować lokalne społeczności kościelne. W diecezji przemyskiej powstawały duszpasterskie grupy zawodowe i stanowe, ze szczególnym uwzględnieniem duszpasterstw rolników, robotników i inteligencji. Mając wsparcie biskupa Tokarczuka, prężnie działały związki zawodowe NSZZ "Solidarność" Robotników i Rolników Indywidualnych. W czasie kryzysów gospodarczych z inicjatywy ordynariusza zbierano na terenie diecezji żywność, którą przekazywano mieszkańcom dużych ośrodków miejskich. Biskup osobiście pomagał moralnie i materialnie osobom represjonowanym, internowanym, a także ich rodzinom. Przeznaczał spore środki finansowe na pomoc biednym parafiom budującym kościoły, a także wspierał osoby skazywane przez sądy państwowe za zaangażowanie w budownictwo sakralne. Silna więź społeczna, jaka wytworzyła się między katolikami świeckimi i duchowieństwem, przyczyniła się do zaistnienia na terenie diecezji przemyskiej niespotykanego w świecie (w takim wymiarze) fenomenu budownictwa sakralnego. Wzniesiono około 400 kościołów i kaplic, a także utworzono ponad 200 parafii. Wszystko dokonywało się mimo sprzeciwu i szykan ze strony władz komunistycznych.
Biskup Tokarczuk był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski. Jego zaangażowanie w prace Episkopatu sprawiło, że stał się jednym z współreżyserów duszpasterskiej działalności Kościoła w Polsce. Był inicjatorem powrotu nauczania religii do szkół w 1990 roku. Zabierał głos w najważniejszych sprawach dotyczących problemów społecznych i religijnych. Za długoletnią i ofiarną pracę, a także za poświęcenie dla Kościoła i Narodu został przez Papieża Jana Pawła II mianowany arcybiskupem, a także otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia, spośród których najważniejszy jest Order Orła Białego.
Ks. prof. Witold Jedynak
"Nasz Dziennik" 2009-06-16

Autor: wa