Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Polsce brakuje mieszkań

Treść

Deweloperzy budują coraz mniej mieszkań. Do nowych inwestycji zniechęcają ich m.in. rosnące ceny materiałów budowalnych. Tymczasem w Polsce brakuje nawet 2 milionów mieszkań. Politycy przed wyborami prześcigają się w pomysłach na rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Jest hasło kredytu zero procent, zapowiedź budowy mieszkań komunalnych czy rządowy program bezpiecznego kredytu z zamrożonym oprocentowaniem.

Własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Niestety, kryzys związany z agresją Rosji na Ukrainę wstrząsnął rynkiem mieszkaniowym. Jak podał GUS, deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji.

„Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym 2023 r., spadła o 39,4 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 14,5 procent” – poinformował GUS.

Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki, nie ma wątpliwości, że rynek mieszkaniowy jeszcze długo nie powróci do stanu z ubiegłych lat.

– W 2023 roku spadek nadal będzie się pogłębiał. Na cały 2023 r. zakładamy, że rozpoczniemy istotnie mniej mieszkań, niż rozpoczęliśmy w 2022 roku – powiedział Konrad Płochocki.

W 2022 r. w Polsce rozpoczęto o 1/3 inwestycji mieszkaniowych mniej niż w 2021 roku. Wysokie ceny mieszkań wynikają m.in. z rosnących cen materiałów budowlanych. Te w lutym rok do roku podrożały średnio o 20 procent. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy i drożejące kredyty inwestycyjne. To zniechęca deweloperów do rozpoczynania nowych budów.

Musimy mierzyć się z kilkunastoma procentami oprocentowania rocznego.  Firmy nie rozpoczynają nowych budów (…). Oczekiwania klientów, że na pewno nie będzie drożej, a najlepiej, żeby było taniej, sprawią, że biznesplany tego nie wytrzymają – zauważył wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Mariusz Kękuś, ekonomista, zaznaczył, że niższy popyt wpływa na spadek cen mieszkań.

– Dwa ostatnie kwartały 2022 r. spowodowały niewielki, ale jednak spadek cen mieszkań, zatrzymanie się trendu, który obserwowaliśmy wcześniej, gdzie cały czas te ceny mieszkań rosły – podkreślił.

Popyt na rynku mieszkań hamują także wysokie raty kredytów i niska zdolność kredytowa Polaków. Według Biura Informacji Kredytowej w lutym udzielono o ponad połowę mniej kredytów hipotecznych niż przed rokiem. Wartość kredytów spadła o prawie 60 procent.

Wysokie stopy procentowe są hamujące, ludzie nie chcą spłacać wysokich stóp. W drugiej części roku liczymy, że stopy procentowe będą się obniżały – mówił Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

Polakom planującym zakup własnego mieszkania pomóc ma rządowy projekt ustawy wprowadzającej 2-procentowy kredyt na mieszkanie.

Liczymy na to, że produkcja w zakresie mieszkań ruszy, dlatego że przygotowaliśmy dobry program pierwsze mieszkanie, który pobudzi zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania – zauważył wiceminister rozwoju i technologii.

W połowie kwietnia projekt trafi do prac Sejmu. Jeszcze w tym roku z programu skorzysta 10 tys. osób. Dla porównania w 2021 r. udzielono ponad 250 tys. kredytów hipotecznych.

Analitycy Banku PKO BP przewidują, że program może mieć wpływ na ceny mieszkań.

„Do momentu wejścia w życie regulacja osłabi popyt kredytowy (…). Po uruchomieniu programu zainteresowanie nim może wzmocnić popyt przy malejącej podaży, co ożywi trendy wzrostowe cen mieszkań” – poinformowali analitycy PKO BP.

Dr Bartosz Michalski, ekonomista, zaznaczył, że rata kredytu – pomimo niższego oprocentowania – wciąż będzie dla niektórych Polaków sporym obciążeniem.

Byłaby ok. 2,5 tys. zł do 2,8 tys. złotych. To jest wciąż dużo, uwzględniając nie tyle przeciętne zarobki, co ich medianę, ale też sytuację ludzi młodych wkraczających na rynek pracy – podsumował.

Rządowy program kredytowy ruszyć ma z początkiem lipca.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 24 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj

Tagi: mieszkanie