Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wspólna Europa

Treść

Rzeszowscy naukowcy na seminariach, studenci na praktykach

Dzięki programom europejskim realizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski, pracownicy naukowi uczelni uczestniczą w licznych konferencjach i seminariach. Dla studentów natomiast jest to okazja wyjazdu na praktyki zagraniczne.

Organizatorami międzynarodowych konferencji są m.in.: Instytut Archeologii, Międzywydziałowy Instytut Filozofii, Instytut Socjologii, Wydział Prawa, Instytut Pedagogiki, Fizyki, Instytut Filologii Rosyjskiej, Wydział Ekonomii, a także Instytut Wychowania Fizycznego.

- W obecnym roku akademickim studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego odbywają studia cząstkowe w Danii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Słowacji, Rumunii, Turcji oraz na Węgrzech. W ramach wymiany do Rzeszowa przyjeżdżają również studenci uczelni z tych krajów. Nasza szkoła gości ponadto wielu nauczycieli akademickich - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

UR od początku swej działalności realizuje kilka projektów, wśród których do najważniejszych należą: Sokrates/Erasmus, Sokrates/Comenius oraz Leonardo da Vinci. Tylko w ramach programu Sokrates/Erasmus na studia cząstkowe wyjechało w ostatnim roku akademickim 75 osób, przyjechało natomiast - 34. W uczelniach partnerskich zajęcia dydaktyczne odbywają nauczyciele akademiccy. W ubiegłym roku było ich 29. Zawarto w sumie 46 umów pomiędzy szkołami.

- Głównym założeniem projektów jest wspieranie mobilności zawodowej studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, umożliwienie im doskonalenia wiedzy zawodowej w praktyce w instytucjach krajów Unii Europejskiej oraz stworzenie możliwości wykorzystania nowoczesnych metod pracy. Równie ważne jest nabycie nowych umiejętności i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy - podkreśla prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczestnictwo w praktykach ma na celu przede wszystkim lepsze przygotowanie fachowe studentów do wykonywanego zawodu, zwiększenie ich doświadczenia zawodowego, a jednocześnie zniesienie barier oraz wszelkich obaw przed podejmowaniem pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Ważnym aspektem projektu Leonardo da Vinci jest likwidacja zahamowań i negatywnych stereotypów dotyczących Polaków na zagranicznych rynkach pracy.

Podczas realizacji dwóch projektów "Wspólna Europa - wspólna przyszłość. Polscy studenci w Europie bez granic" w latach 2004-2005 wyjechało na praktyki zawodowe 36 osób do Niemiec z wydziałów: prawa, pedagogiki, sztuk pięknych, ekonomii, fizyki i fizjoterapii oraz 7 do Wielkiej Brytanii z prawa i ekonomii. Kolejny projekt przewiduje wyjazd 40 osób w bieżącym roku kalendarzowym.

(EKA)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-01

Autor: mj