Z myślą o niepełnosprawnych
Treść
Rzeszów jest kolejnym miastem, w którym organizowana jest konferencja w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych - "Wyślij CV - ktoś czeka". Wezmą w niej udział przedstawiciele społeczności lokalnych, pracodawców i osób niepełnosprawnych, przedstawiciele władz miasta i regionu. Konferencję zaplanowano na jutro.
Jak podkreślają inicjatorzy akcji, na rynku pracy nie ma podziału na osoby pełnosprawne i niepełnosprawne - są tylko dobrzy i źli pracownicy. Jednak pracodawcom podjęcie decyzji o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej nie przychodzi łatwo. Natomiast osoby niepełnosprawne bardzo rzadko decydują się na wysłanie CV. Kto jest winien takiej sytuacji, czy można to zmienić - na te i inne pytania odpowiedź można będzie znaleźć w trakcie konferencji. Celem kampanii jest jednak przede wszystkim zmiana nastawienia wobec osób niepełnosprawnych.
- Nie tylko mówimy o przełamywaniu stereotypów, ale sami staramy się to robić. Tego typu przedsięwzięcie trudno zorganizować siłami samych, nawet najbardziej oddanych i zapalonych społeczników. To dobrze, że w ramach odpowiedzialnego biznesu coraz więcej firm i przedsiębiorców myśli nie tylko o zarabianiu pieniędzy, ale też i o tym, żeby zrobić coś dla innych ludzi - podkreśla Magdalena Nurkiewicz, prezes agencji Ciszewski Public Relations, pomysłodawca kampanii.
W Unii Europejskiej co dziesiąty mieszkaniec jest osobą niepełnosprawną, z reguły połowa niepełnosprawnych znajduje pracę. W Polsce ich aktywność to rzadkość - ok. 84 procent niepełnosprawnych utrzymuje się głównie ze świadczeń społecznych, jak: renty, emerytury, zasiłki. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, 24 miliony złotych zapłacił w ubiegłym roku ZUS za karę z powodu niezatrudniania wymaganej ustawowo liczby pracowników niepełnosprawnych. Ponad pół miliona złotych z tego samego powodu przekazało na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Ministerstwo Finansów.
- Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jestem pewien, że kampania społeczna "Wyślij CV - Ktoś czeka" nam w tym pomoże. Ponieważ Podkarpacie jest specyficznym obszarem, dlatego porady oraz pomoc w zdobyciu fachowych informacji to pierwszy krok do tego, żeby dokonać znaczących zmian w nastawieniu zarówno osób niepełnosprawnych, pracodawców jak i społeczności lokalnych - mówi Krzysztof Tokarz, przewodniczący Podkarpackiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Konferencję rozpoczyna wykład "Niepełnosprawni - czego się obawiamy, a co tak naprawdę możemy zyskać?" Krzysztofa Tokarza oraz Adama Pietrasiewicza - biznesmena, pisarza, dziennikarza i osoby niepełnosprawnej, która odniosła sukces zawodowy. Punktem kulminacyjnym konferencji będzie niecodzienny pokaz mody przygotowany przez zespół młodych i uznanych artystów. W pokazie występują tancerze, wśród nich także osoby niepełnosprawne - także mistrzowie i wicemistrzowie Europy w tańcu towarzyskim na wózkach.
Udział w konferencjach kampanii "Wyślij CV - ktoś czeka" jest bezpłatny. Jedynym warunkiem jest konieczność zarejestrowania się na stronie internetowej www.niepelnosprawni.ciszewskipr.pl.
(EWAF)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-06-08
Autor: mj