Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zakończył się dwudniowy szczyt RE w Brukseli

Treść

Polska będzie jednym z największych beneficjentów Europejskiego Funduszu Pokojowego. To jedno z głównych ustaleń dwudniowego szczytu Rady Europejskiej. Liderzy państw unijnych dyskutowali też m.in. o sytuacji na rynkach finansowych.

Europejski Fundusz Pokojowy to instrument na rzecz zapobiegania konfliktom i budowania pokoju na Starym Kontynencie. Powstał w 2021 roku. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę został wzmocniony. Najwięcej środków trafi do Polski, która jest w czołówce państw wspierających militarnie Ukrainę.

– Już do świąt Wielkanocnych ta rekompensata wyniesie łącznie do 300 mln euro. To dużo środków, ale potem będzie to kolejne 500-600 mln już w kolejnych miesiącach – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP.

W Brukseli obecny był sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. Premier Mateusz Morawiecki omawiał z nim temat porwań ukraińskich dzieci w głąb Rosji. Według prawa międzynarodowego to zbrodnia wojenna. Na tej podstawie za Władimirem Putinem został wydany nakaz aresztowania. Temat był poruszany również w debacie unijnych liderów.

– To okropne przypomnienie najciemniejszych czasów naszej historii – deportacja dzieci. To zbrodnia wojenna. Dziś wiemy o ponad 16 tys. deportowanych dzieci. Do tej pory tylko trzysta powróciło – wyliczała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Wspólnota przygotowuje inicjatywę, która ułatwi odnalezienie porwanych, ukraińskich dzieci oraz ich uwolnienie.

– Będziemy razem z Komisją Europejską i z Ukrainą zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych ukraińskich dzieci wróciło do swoich domów – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Polska poruszyła na szczycie również temat białoruskiego reżimu. Mińsk jest odpowiedzialny za trzymanie w niewoli setek więźniów politycznych oraz militarne i logistycznie wspieranie Kremla w inwazji na Ukrainę. Mimo to Białoruś nie jest objęta takimi sankcjami, jak putinowska Rosja. Łukaszenka to narzędzie w rękach Moskwy – mówił politolog Andrzej Maciejewski.

– To, co się działo na granicy polsko-białoruskiej, to był element rozgrzewki – mówiąc tak brutalnie – przed wojną na Ukrainie. Był to element, który miał nas sparaliżować. Polska miała być zajęta kompletnie innym tematem – ocenił.

Część unijnych liderów – zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej – zwróciła uwagę, że sankcje na Rosję są dziurawe, a wiele państw pomaga w ich obchodzeniu. To ma się zmienić – zapowiada Bruksela.

– Jedenasty pakiet sankcji będzie głównie dotyczył kwestii obchodzenia sankcji oraz tego, jak możemy temu przeciwdziałać – powiedziała Ursula von der Leyen.

Dyskusja liderów Starego Kontynentu skupiła się też na problemach kilku amerykańskich i szwajcarskich banków. Gwałtowny spadek akcji bankowych uderzył w europejskie wskaźniki. Najbardziej poleciały akcje niemieckiego Deutsche Banku, bo aż o 11 proc. Jednak kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, uspokaja.

– Deutsche Bank gruntownie zmodernizował i zreorganizował swój model biznesowy. Jest bankiem bardzo rentownym. Nie ma się czym martwić – wyjaśnił niemiecki przywódca.  

Obecne na spotkaniu unijnych liderów szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christin Legarde, zapewniła, że Europie nie grozi efekt domina, a europejskie banki są zabezpieczone przed zawirowaniami rynku.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 24 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj