Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Złoty jubileusz kościoła w Zahutyniu

Treść

W tym roku w Zahutyniu koło Sanoka na Podkarpaciu obchodzony jest niecodzienny jubileusz - 50-lecia kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tą świątynią związani są franciszkanie z klasztoru w Sanoku.

Zahutyń jest wioską leżącą w województwie podkarpackim. Została ona ulokowana na prawie wołoskim, istniała już przed rokiem 1412. Jej mieszkańcy wyznawali prawosławie, pod koniec XVII wieku zawarli unię z Kościołem katolickim. Do miejscowej cerkwi kilkaset lat uczęszczali wierni, w przeważającej większości obrządku greckokatolickiego. W roku 1945 świątynię tę całkowicie zniszczono, a mieszkańcy obrządku wschodniego zostali przesiedleni.
Po II wojnie światowej władze komunistyczne represjonujące Kościół nie zgadzały się na budowę nowej świątyni. Dopiero w roku 1956 mieszkańcom Zahutynia udało się zbudować mały, drewniany kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Do 1979 roku opiekę duszpasterską sprawowali w nim kapłani diecezjalni dojeżdżający z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku. W sierpniu 1979 roku parafię powierzono opiece oblatów z polskiej prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów NMP Niepokalanej.
Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w tej świątyni jest XVII-wieczny obraz Matki Bożej Szkaplerznej, w drewnianych sukienkach, malowany na desce. W 1956 roku franciszkanie z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku ofiarowali go do kościoła zahutyńskiego, gdzie do dzisiaj znajduje się w ołtarzu głównym.
Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi najprawdopodobniej z nieistniejącego kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu koło Sanoka. Pod koniec XVIII wieku te obiekty karmelitańskie były rabowane, oblegały je wojska, w 1822 roku zaś wielki pożar doprowadził je do zupełnej ruiny. Zapewne wtedy najcenniejsze zabytki zostały przeniesione do świątyń w pobliskich miejscowościach - Zagórzu, Tarnawie Górnej i Sanoku. Wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej powierzono opiece franciszkanów, którzy umieścili go w swoim kościele w Sanoku w jednym z bocznych ołtarzy.
o. Witold Pobiedziński OFMConv.

"Nasz Dziennik" 2006-07-12

Autor: wa